Seznam četby k nové maturitě – výběr knih

Seznam literárních děl k ústní zkoušce

Ve smyslu znění bodu 3.1 v Katalogu požadavků zkoušek společné části MZ platného od školního roku 2015/2016 je u literárního díla ze světové literatury vydání specifikováno tak, že za výchozí se považuje to vydání díla, jehož exemplář(e) se nachází ve školní knihovně. V případě možnosti výběru z více variant vydání je vhodná konzultace s vyučujícím českého jazyka.

Individuální seznam maturitní četby – tabulka ke stažení

aktualizováno pro rok 2018/2019

1) Světová a česká lit. do konce 18. století

minimálně 2 díla:

Beaumarchais Pierre.: Figarova svatba

Boccaccio Giovanni: Dekameron

Bridel Bedřich: Co Bůh? Člověk?

Dante Alighieri: Božská komedie

Diderot Denis: Jakub fatalista

Diderot Denis: Jeptiška

Goethe Johann Wolfgang: Utrpení mladého Werthera

Goldoni Carlo: Sluha dvou pánů

Homér: Odysseia

Komenský Jan Ámos: Labyrint světa a ráj srdce

Moliere: Lakomec

Moliere: Tartuffe

Píseň o Rolandovi

Shakespeare William: Hamlet

Shakespeare William: Othello

Shakespeare William: Romeo a Julie

Schiller  Friedrich : Loupežníci

Sofokles: Antigona

Villon  Francois: Závěť

Voltaire: Candide

Život svaté Kateřiny

 

2) Světová a česká lit.19. století

minimálně 3 díla:

Arbes  Jakub: Svatý Xaverius

Arbes  Jakub: Zázračná madona

Balzac Honoré de : Otec Goriot

Balzac Honoré de: Evženie Grandetová

Baudelaire Charles: Květy zla

Borovský Karel Havlíček: Král Lávra + Křest sv. Vladimíra + Tyrolské elegie

Čech Svatopluk: Nový epochální výlet p.Broučka

Čechov Anton Pavlovič : Tři sestry

Čechov Anton Pavlovič: Racek

Čechov Anton Pavlovič: Višňový sad

Čelakovský František Ladislav: Ohlasy

Dickens  Charles: Oliver Twist

Dostojevskij  Fjodor Michajlovič.: Zločin a trest

Dostojevskij Fjodor Michajlovič: Idiot

Erben Karel Jaromír: Kytice

Flaubert  Gustav: Paní Bovaryová

Goethe  Johann Wolfgang.: Faust

Gogol  Nikolaj Vasiljevič.: Revizor

Hálek  Vítězslav: Na statku a v chaloupce

Hlaváček Karel: Mstivá kantiléna

Hugo Victor: Bídníci

Hugo Victor: Chrám Matky Boží…

Jirásek Alois: Filosofská historie

Jirásek Alois: Lucerna

Kollár Jan: Slávy dcera

Mácha Karel Hynek: Máj

Mácha Karel Hynek: Marinka

Machar Josef Svatopluk: Zde by měly kvést růže

Maupassant Guy de: Kulička

Maupassant Guy de: Miláček

Mrštíkové Alois a Vilém: Maryša

Němcová Božena: Babička

Němcová Božena: V zámku a podzámčí

Neruda  Jan: Balady a romance

Neruda  Jan: Písně kosmické

Neruda  Jan: Povídky malostranské

Neruda  Jan: Prosté motivy

Poe Edgar Allan: Havran

Poe Edgar Allan: Povídky

Preissová  Gabriela: Gazdina roba

Puškin Alexandr Sergejevič.: Evžen Oněgin

Rais Karel Václav: Výminkáři

Rais Karel Václav: Kalibův zločin

Rimbaud  Arthur: Opilý koráb

Scott Walter: Ivanhoe

Sienkiewicz Henryk: Quo vadis

Sova Antonín: Květy intimních nálad

Stendhal: Červený a černý

Stroupežnický Ladislav: Naši furianti

Světlá Karolina: Kříž u potoka

Šlejhar Josef Karel: Kuře melancholik

Tolstoj Lev Nikolajevič  Anna Kareninová

Tolstoj Lev Nikolajevič Vojna a mír

Tyl Josef Kajetán: Strakonický dudák

Wilde Oscar: Obraz Doriana Graye

Zeyer Julius: Tři legendy o krucifixu

Zola   Émile: Zabiják

 

3) Světová literatura 20. a 21. století

minimálně 4 díla:

Apollinaire Guillaume : Alkoholy

Beckett Samuel: Čekání na Godota

Binet Laurent: HHhH

Brecht Berthold: Matka Kuráž a její děti

Bulgakov Michail: Mistr a Markétka

Bulgakov Michail: Psí srdce

Burgess Anthony: Mechanický pomeranč

Camus v: Cizinec

Clavell James: Král krysa

Durrenmatt Friedrich: Fyzikové

Eco Umberto: Jméno růže

Feuchtwanger Lion: Židovka z Toleda

Fitzgerald  Francis Scott: Velký Gatsby

Gabriel José García Márquez: Sto roků samoty

Ginsberg Allen: Kvílení

Heller Joseph: Hlava XXII

Hemingway Ernest: Komu zvoní hrana

Hemingway Ernest: Stařec a moře

Ionesco  Eugéne: Plešatá zpěvačka

Irving John: Svět podle Garpa

Jarry Alfred: Král Ubu

Joyce James: Dubliňané

Kafka Franz: Proces

Kafka Franz: Proměna

Kerouac Jack: Na cestě

Kesey Ken: Vyhoďme ho z kola ven

Lorca Frederico García: Krvavá svatba

Mann  Thomas: Mario a kouzelník

Mann  Thomas: Smrt v Benátkách

Morgenstern  Christian: Šibenicní písně

ONeill Eugen: Cesta dlouhým dnem do noci

Orwell  George: 1984

Pasternak Boris: Doktor Živago

Remarque Erich Maria: Tři kamarádi

Remarque Erich Maria:: Na západní frontě klid

Rolland  Romain: Petr a Lucie

Saint-Exupéry Antoine de: Malý princ

Salinger Jerome David: Kdo chytá v žitě

Saroyan William: Lidská komedie

Sartre Jean Paul: S vyloučením veřejnosti

Sartre Jean Paul: Zeď

Shaw George Bernard: Pygmalion

Solženicyn  Alexandr: Jeden den I. Děnisoviče

Steinbeck John: O myších a lidech

Steinbeck John: Pláň Tortilla

Stoppard Tom: Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi

Styron William: Sofiina volba

Vian Boris: Pěna dní

Williams Tennessee : Kočka na rozpálené plechové střeše

Woolfová Virginia: Paní Dallowayová

Woolfová Virginia: Smyčcový kvartet

Zamjatin Jevgenij: My

 

 

4) Česká literatura 20. a 21. století

minimálně 5 děl:

Bezruč Petr: Slezské písně

Biebl Konstantin: Nový Ikaros

Biebl Konstantin: S lodí, jež dováží čaj a kávu

Čapek  Karel: Hordubal

Čapek Karel: Bílá nemoc

Čapek Karel: Matka

Čapek Karel: Povídky z jedné kapsy

Čapek Karel: RUR

Čapek Karel: Trapné povídky

Čapek Karel: Válka s mloky

Čapek Karel: Věc Makropulos

Čapkové Karel a Josef: Ze života hmyzu

Durych Jaroslav: Rekviem

Dyk Viktor: Krysař

Dyk Viktor: Milá sedmi loupežníků

Fuks  Ladislav: Pan Theodor Mundstock

Fuks  Ladislav: Spalovač mrtvol

Gellner František : Radosti života

Glazarová Jarmila: Advent

Gruša Jiří: Dotazník

Halas František: Torzo naděje

Hašek Jaroslav: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Havel Václav: Audience

Havel Václav: Zahradní slavnost

Hrabal Bohumil: Obsluhoval jsem angl. krále

Hrabal Bohumil: Ostře sledované vlaky

Hrabě Václav: Blues pro bláznivou holku

Hrubín František: Romance pro křídlovku

Kainar   Josef: Nové mýty

Kaplický Václav: Kladivo na čarodějnice

Klíma Ladislav: Utrpení knížete Sternenhocha

Kundera  Milan: Nesnesitelná lehkost bytí

Kundera  Milan: Směšné lásky

Kundera  Milan: Žert

Kundera Milan: Jakub a jeho pán

Květa Legátová Květa: Želary ( Jozova Hanule )

Lustig Arnošt: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Nezval  Vítězslav: Edison

Nezval  Vítězslav: Manon Lescaut

Nezval Vítězslav: Valerie a týden divů

Olbracht Ivan    Ivan: Žalář nejtemnější

Olbracht Ivan: Nikola Šuhaj loupežník

Pavel Ota: Smrt krásných srnců

Poláček Karel: Bylo nás pět

Seifert Jaroslav: Jaro, sbohem

Seifert Jaroslav: Maminka

Seifert Jaroslav: Na vlnách TSF

Škvorecký  Josef: Zbabělci

Šrámek  Fráňa: Stříbrný vítr

Topol Josef: Kočka na kolejích

Vaculík  Ludvík: Morčata

Vaculík  Ludvík: Sekyra

Vančura Vladislav: Markéta Lazarová

Vančura Vladislav: Rozmarné léto

Viewegh Michael: Báječná léta pod psa

Werich Jan,Voskovec Jiří: Vest pocket revue

Wolker Jiří: Těžká hodina

 

20  literárních děl, výběr obsahuje minimálně:

  • dvě prózy, dvě díla básnická a dvě dramata
  • dvě lit. díla ze světové a české lit. do konce 18. století
  • tři lit. díla ze světové a české lit. z 19. století
  • čtyři lit. díla ze světové literatury 20. a 21. století
  • pět lit. děl z české literatury 20. a 21. Století
  • můžete zvolit jen 2 knihy od jednoho autora.